Hakkında

ESKİŞEHİR MINI MAKER FAIRE!

Eskişehir Mini Maker Faire  yaratıcı, üretici, geliştirici ve yenilikçi herkesi bir araya getirmeyi hedefleyen bir fuar organizasyonu. Geçen sene ilk kez Türkiye’de yapılmaya başladığından beri, Maker Hareketi adı altında bu kültürü yaygınlaştırmak adına çalışıyor.

Mini Maker Faire İstanbul 2014’ü aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

MAKER FAIRE HAKKINDA:

Maker Faire icat çıkaran, yaratıcılığı üzerine giden ve bunu kutlamak için yapılan bir buluşma alanı olarak tüm dünyada Maker Hareketi adı altında yayılmaya başladı.  Böylece kendi atölyelerinde, evlerinde ya da her nerede olursa olsun üretmeyi seven herkesin üretimlerini paylaşabildikleri ve birbirlerinden öğrendikleri bir alan ortaya çıkarı.

Maker, teknoloji girişimcilerinden hobi olarak başlayıp kendini bu işten alıkoyamayanlara birçok insanı kapsayan bir kavram. Geçmişine, arka planına ya da yaşına bakmadan sadece üretime odaklanan insanları bir araya getiriyor. Maker Faire’ın amacı ise, bilgi, eğlence ve gelişme için üreten insanları bir araya getirmek ve bu kültürü dünya çapında yaygınlaştırmak.

Maker Faire Logo

Orijinal Maker Faire etkinliği 2014 yılında San Mateo’da düzenleniyor ve bu sene 9. yılını kutladı ve ortalama 1100 maker ve 130.000 izleyici katıldı. New York’ta düzenlenen Dünya Maker Fuarı ise, 600’dan fazla maker’ı ve 80.000 izleyici ağırladı. En yüksek katılımı olan fuarlar, Detroit, Kansas City, Atlanta, Milwaukee, Orlando, Silver Spring, Paris, Rome, Oslo, Trondheim, Tokyo, Newcastle (UK), ve Shenzhen’de düzenleniyor ve 120 farklı grup tarafından da  dünyanın heryerine yayılıyor.

Maker Fuarı, Make dergisi ve Maker Media tarafından destekleniyor.

MAKE: DERGİ HAKKINDA:

Make Magazine Cover

Make: Kendin-Yap (DIY) teknoloji projelerine yer veren ilk dergi.
Make: birleştirir, ilham verir, arka bahçelerinde, atölyelerinde ya da garajlarında üreten muhteşem insanlardan oluşan bir kültürün komünitesidir.
Make: her türlü teknolojiyi dönüştürmeyi, hack’lemeyi, bükmeyi kutlar.

DERGİ VE FUARIN YANISIRA,  MAKE:
VE MAKER MEDIA NEDİR:

  • projeler ve yeni gündem haberleri hakkında bilgi alabileceğiniz online platform blog.makezine.com;
  • Bu alana yönelik kitaplar ve kitler satın alabileceğiniz bir platform, theMaker Shed;
  • Üretime yönelik bilgilerin paylaşıldığı online video akışıYouTube channel;
  • Make: Projeleri, adım adım üretim için kitaplar, bilgiler;
  • En iyileri görebileceğiniz yayıncılık Make: Books, aracılığıyla Raspberry Pi, 3D yazıcılar, Arduino ve daha fazlası.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *